Aktualności

Cięcie wodą czyli waterjet

Cięcie wodą jest zwane również obróbką: wodno-ścierną, strumieniowo-ścierną, hydro-ścierną, hydro-abrazyjną lub abrasive water-jet (AWJ). Niezależnie od stosowanej nazwy, jest to obecnie najbardziej nowoczesna i precyzyjna metoda obróbki materiałów. Jak żadna inna, technologia ta pozwala na bardzo dokładne przycinanie twardych i grubych materiałów (np. kamień) z dokładnością nawet do 0,1 milimetra!

Waterjet, czyli co?
Pojęcie “waterjet” w dosłownym tłumaczeniu oznacza “strumień wody”. W Stanach Zjednoczonych tego określenia używa się zarówno w odniesieniu do samego procesu jak i urządzeń, które biorą w nim udział. W Polsce zazwyczaj stosuje się 2 pojęcia: mianem “waterjet” określa się maszyny tnące i czyszczące przy użyciu ultra wysokiego ciśnienia (z ang. UHP ? ultra high pressure), zaś sam proces definiuje się jako cięcie wodą.

Cięcie wodą – czy woda naprawdę potrafi ciąć?
Nazwa “cięcie wodą” nie odzwierciedla w pełni całego procesu. Czysta woda jest wykorzystywana do cięcia bardzo rzadko – zazwyczaj do materiałów miękkich i cienkich, np. pianek, artykułów spożywczych, wełny mineralnej i wykładziny. Najczęściej jednak woda jest traktowana jako nośnik tzw. ścierniwa czyli materiału ściernego (np. garnetu), który jest szczególnie pomocny w kształtowaniu materiałów o dużej twardości. Dzięki temu jest możliwe uzyskanie najbardziej precyzyjnych i różnorodnych kształtów w metalu, szkle, drewnie, kamieniu i wielu innych. Do cięcia wykorzystujemy specjalną wycinarkę CNC.

W jaki sposób odbywa się proces cięcia wodą?
Technologia cięcia wodą (waterjet) wykorzystuje wodę pod ekstremalnie wysokim ciśnieniem (nawet 4000 atmosfer). By uzyskać tak wysokie ciśnienie należy sprężyć wodę za pomocą specjalnych pomp, a następnie skierować ją do sterowanej komputerowo głowicy tnącej. To właśnie tam następuje przemiana energii potencjalnej w energię kinetyczną w wyniku czego woda osiąga zawrotną prędkość, która jest 3 razy większa niż prędkość dźwięku! W kolejnym etapie woda trafia na stół roboczy, na którym znajduje się materiał poddawany obróbce.