Aktualności

Czy stal nierdzewna rdzewieje?

Jedną z najbardziej znanych właściwości stali nierdzewnej jest odporność na korozję.

Cechę tę zawdzięcza pierwiastkom stopowym, które tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną. Jest ona bardzo cienka i przeźroczysta ale mimo to stanowi doskonała ochronę przed korozją. Niestety bardzo często możemy obserwować plamy i przebarwienia, które pojawiają się na jej powierzchni.

Skąd się biorą i o czym mogą świadczyć?
Otóż nalot pojawiający się po zimie, plamy i zabarwienia często spotykane na halach produkcyjnych, a nawet matowienia i małe wżery świadczą tylko o tym, że stal jak każdy inny materiał, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia. Częstotliwość i sposób konserwacji najlepiej dostosować do warunków i sposobu eksploatacji danego materiału.

Czym czyścić stal nierdzewną?
Doskonale do czyszczenia stali nierdzewnej nadaje się nylonowa gąbka, zamszowa skóra a nawet zwykła szmatka, którą bez problemu znajdziemy w każdym gospodarstwie domowym. Czyściki tego typu bez problemu poradzą sobie z zabrudzeniami i pierwszymi przebarwieniami powstałymi na skutek deszczu, kurzu czy odcisków palców. Do usunięcia małych zabrudzeń (np. ślady smarów) wystarczy woda z mydłem. Dobrze sprawdzają się również preparaty oparte na alkoholu. Nie należy za to używać środków do czyszczenia srebra ani preparatów zawierających chlorki.

Jeżeli podczas montażu pojawią się na stali nierdzewnej cząsteczki żelaza musimy pozbyć się ich natychmiast. Pozostawione zaczną rdzewieć i będą stanowiły zagrożenie dla cienkiej warstwy chroniącej stal przed korozją. Tego typu osady można usuwać mechanicznie albo za pomocą specjalnych środków do czyszczenia stali nierdzewnej. Najlepiej jednak zachować szczególną ostrożność, a montaż elementów ze stali nierdzewnej zostawić na koniec.

Kiedy zaobserwujemy na powierzchni wżery oprócz metod mechanicznych można również zastosować wytrawianie kwasem.

Pod żadnym pozorem nie powinno się wykorzystywać do czyszczenia stali nierdzewnej szczotek drucianych czy poduszek stalowych. Podczas szorowania mogą one pozostawiać na powierzchni osady ze stali węglowych z których są wykonane, a to w konsekwencji może być przyczyną rdzewienia materiału.

Warto pamiętać o tym aby po czyszczeniu wypolerować powierzchnię suchą tkaniną.

Jak często czyścić stal nierdzewną?
Jeżeli chodzi o częstotliwość czyszczenia elementów ze stali nierdzewnej trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim stopień eksploatacji i rodzaj zabrudzeń. Nie można doprowadzić do ryzyka rdzewienia, proces mógłby nieodwracalnie zmienić wygląd przedmiotu. Przy niewielkich zabrudzeniach zaleca się czyszczenie co 12 miesięcy, przy dużych nawet co pół roku.

 

Źródło: http://www.stalnierdzewna.com/baza-wiedzy/rdzewienie-nierdzewki-czy-to-mozliwe/