Aktualności
Cięcie wodą – metoda z 86 letnią tradycją

Był 1933 rok, w Stanach Zjednoczonych pewna firma papiernicza przy realizacji pewnego projektu wyprodukowała pierwszą maszynę służącą do cięcia, dozowania i zwijania papieru w arkuszach. Efekty były obiecujące, wiec zaczęto prace nad doskonaleniem procesu.
Na początku maszyna do cięcia wodą była w stanie przeciąć jedynie miękkie i cienkie materiały, jak papier. Dwa lata prób i doskonalenia techniki zaowocowały dodaniem do wody środka ściernego w postaci proszku.
Ale prace nad waterjet nie ustawały. Wciąż problemem było stworzenie funkcjonalnej dyszy odpornej na ścierniwo i wodę. Kolejne lata przyniosły duże postępy w skonstruowaniu pomp wysokociśnieniowych. Po 1937 roku firma Flow Industries zaczęła produkcję na szeroką skalę.
Jak działają maszyny do cięcia wodą?
Maszyna do cięcia wodą składa się z dwóch maszyn. Jedną z nich jest pompa wysokociśnieniowa, drugie urządzenie to wycinarka. Pompa ma za zadanie dostarczyć wodę pod wysokim ciśnieniem, a wycinarka kieruje strumień w określonym kierunku, w niej też dochodzi do mieszania się wody z materiałem ściernym.
Pod lupą – jak to działa?
Woda w pompie na bardzo duże ciśnienie ? 3800-6500 barów. Ta sprzężona woda przesyłana jest do głowicy wycinarki. W głowicy znajduje się bardzo nieduży, ale szalenie ważny element ? jest to kryza. W kryzie jest otwór, przez który przeciska się woda, nabierając prędkości trzykrotnie większej niż prędkość dźwięku. Strumień wody wpada do komory miksującej, w której miesza się z materiałem ściernym. Następnie, idąc do dyszy miksującej, formuje się wiązka, która kierowana jest na materiał przeznaczony do cięcia. Samo cięcie wykonuje się na specjalnym stole roboczym, który jest napełnionym wodą na których umieszcza się arkusze przeznaczone do cięcia.